Zatvoriť
Ak máte záujem o stretnutie s nami, vyplňte tento kontaktný formulár, alebo zavolajte na tel: +421 948 412 812

Meno / Priezvisko *

Firma

Váš e-mail *

Mám záujem o predbežnú rezerváciu číslo zájazdu / názov / približný termín

Iné info

Telefonický kontakt *

* povinné
Sledujte nás na FacebookuKontaktný formulárEnglish version

<<< späť

Thajsko

 

Krajina, kde sa sny stávajú skutočnosťou. Dokonalé spojenie tradície so súčasnosťou – to je Thajsko. Prekvapí Vás na každom kroku – od vstupu do jeho hlavného mesta Bangkoku až po poslednú pláž. Bangkok – nazývané Mesto anjelov, je mesto kontrastov a premien. Uchváti Vás nekonečným radom historických pamiatok, ako aj supermodernou výstavbou. Na uliciach stretávate budhistických mníchov, ale aj kňažky lásky (oboch pohlaví). Môžete tu nakupovať, zabávať sa, obdivovať alebo relaxovať na thajskej masáži. A potom si vybrať, do ktorého z úžasných letovísk sa presuniete.

Poloha:
Thajsko, oficiálnym názvom Thajské kráľovstvo, do roku 1949 známe ako Siam. Leží v juhovýchodnej Ázii. Hraničí s Mjanmarskom, Laosom, Kambodžou a Malajziou, pobrežná hranica s Andamanským morom a Thajským zálivom meria 2 500 km. Prevažnú časť obyvateľstva krajiny, tvoria thajské národnosti Siam, Shan a Lao (80 %), zvyšok tvoria iné národnosti.

Podnebie:
Thajsko sa nachádza v tropickej oblasti a je známe pre jeho sezónne zmeny počasia. Priemerné ročné teploty sa pohybujú v rozmedzí 20 – 38 °C a vlhkosť vzduchu v intervale 70 – 85 %. Striedajú sa tu tri obdobia a to obdobie teplé, monzúnové a chladné. Do krajiny je vhodné cestovať po celý rok. Teplé obdobie s vysokými teplotami je približne od marca do začiatku júna. Dni aj noci sú teplé a priemerná teplota sa pohybuje okolo 29°C. Dni sú charakteristické veľmi nízkou oblačnosťou a občasným popoludňajším vetrom, ktorý pomáha pri vodných športoch, ako je napríklad windsurfing. Monzúnové obdobie začína v júni a končí v októbri. Noci bývajú chladnejšie, rána sú zvyčajne slnečné alebo mierne zamračené, popoludní sa zvyčajne zamračí. Nie je pravidlom že prší každý deň, avšak ak prší ráno, dážď ustane približne po 10 až 20 minútach.
 

 Priemerné teploty v °C
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
26,4 23,5 25,4 27,5 29,1 28,7 27,9 27,5 27,3 27,1 26,5 25,2 23,5

 

 Priemerné najvyššie teploty v °C
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
31,7 30,2 32,1 34,0 34,9 33,6 32,1 31,6 31,2 31,1 30,8 30,1 29,5

 

 Priemerné najnižšie teploty v °C
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
21,6 17,0 19,1 21,4 23,5 24,1 24,1 23,6 23,6 23,3 22,4 20,4 17,8

 

 Priemerné zrážky v mm
Rok Jan. Feb. Mar. Apr.  Máj Jún Júl Aug. Sep. Okt. Nov. Dec.
1520,4 22,6 20,5 36,9 81,0 174,3 171,9 192,5 218,4 244,9 164,7 100,8 52,6


Mena:                                 thajský baht (THB)
Časová zóna:                   SEČ + 6 hod.
Rozloha:                            513 115 km²
Úradný jazyk:                    thajčina
Hlavné mesto:                  Bangkok
Hlavné náboženstvo:      budhizmus

História:
Siam, dnešné Thajsko, je jedinou krajinou juhovýchodnej Ázie, ktorá vo svojej 800 ročnej histórii nebola nikdy kolonizovaná. Jeho výsosť Pchúmipchón Adundét (Bhumibol), známy tiež ako Ráma IX. vládne Thajskému kráľovstvu už 63 rokov. Kráľ Bhumibol (narodil sa v USA a študoval vo Švajčiarsku) je v súčasnej dobe najdlhšie vládnucim kráľom na svete a teší sa veľkej úcte. Pochádza z dynastie Charki, ktorá je pri moci už od roku 1782. Jeho predchodcovia presadzovali politiku otvorenia sa voči západu, vďaka čomu si Siam zachoval nezávislosť. Stavali železnice, modernizovali krajinu, zrušili otroctvo, už na začiatku 20. storočia zaviedli povinnú školskú dochádzku. Thajsko bolo konštitučnou monarchiou až do 19. septembra 2006 kedy došlo k vojenskému prevratu. V súčasnej dobe je Thajské kráľovstvo konštitučnou monarchiou pod vojenskou vládou vedenou generálom Sonthi Boonyaratkalim. Vojenská prítomnosť nie je viditeľná a Thajsko je pre turistov bezpečnou krajinou.

Očkovanie:
Žiadne povinné očkovania sa nevyžadujú, iba v prípade cestovania do infekčných oblastí sa vyžaduje očkovanie proti žltej zimnici. Medzi odporúčané očkovania patria: tetanus, diftéria, hepatitis A, polio. V prípade návštevy pohraničných oblastí na severe a juhu krajiny sa odporúča užívanie antimalarík.

 

Bangkok, hlavné mesto Thajska
 

Nikdy nespiaci Bangkok (tzv. Benátky východu) oblaží vašu dušu nielen históriou dýchajúcou z viac ako 300 budhistických chrámov, ale aj zmesou rôznych neopakovateľných chutí, vôní, zvukov a farieb.

Plné ceremoniálne meno Krung Thepu je “Krung Thep (Mahanakhon)”, v plnom znení „Mesto anjelov, veľké mesto, večné diamantové mesto, Plodné mesto boha Indru, veľké hlavné mesto sveta s deviatimi klenotmi, šťastné mesto, oplývajúce nesmiernym Kráľovským Palácom, pripomínajúcim nebesá, kde vládne znovuzrodený boh, mesto dané Indrovi a vybudované Vishnukarnom.“ Tento názov bol dlho ako najdlhší uvedený v Guinnessovej knihe rekordov (dnes sa už oficiálne nepoužíva).
Znak mesta zobrazuje boha Indru na mytologickom zvierati Erawan, pripomínajucom slona, medzi oblakmi. Indra drží v ruje blesk, ktorý symbolizuje zbraň proti suchu (dážď). Znak vychádza z kresby namaľovanej princom Narisom. Symbolom Bangkoku je aj strom Ficus benjamina. 

 Priemerné teploty v °C (Bangkok)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
28 26 28 29 30 30 29 29 28 28 28 27 26

 

 Priemerné zrážky v mm (Bangkok)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov. Dec. 
1450 10 20 30 70 190 150 150 180 320 230 50 10

 

Zaujímavosti:

 • Bangkok má viac ako 10 miliónov obyvateľov, ale počas pracovného dňa sa jeho počet zvýši ešte o 2 milióny.
 • Ako jedno z najrýchlejšie rastúcich miest v juhovýchodnej Ázii je považovaný za rivala miest Singapur a Hongkong. Leží asi 2 metre nad hladinou mora, čo spôsobuje problémy pri ochrane mesta pred povodňami počas monzúnovej sezóny.
 • Je tu 400 budhistických chrámov, 55 mešít, 10 kostolov a 2 synagógy.
 • Pre prepracovaný systém kanálov (khlongov) malo mesto prezývku “Benátky východu” už v časoch, keď všetku dopravu zabezpečovali lode. Dnes je veľa kanálov zmenených na rušné ulice, ale veľa z nich sa ich stále zachovalo aj s obydliami a trhmi pozdĺž nich. Za zmienku stoja plávajúce trhy v štvrti Taling Chan.
 • Populárny Chatuchak weekend market v severnej časti mesta má viac ako 5 000 stánkov, z ktorých väčšina je otvorených iba cez víkend miesto. Trh denne navštívi asi 200 000 návštevníkov, možno tu kúpiť ako lacné a použité tak aj vysoko kvalitné výrobky.
 • Stonehenge alebo Hopehenge (beznádejné) v Bangkoku – ide o zvyšky (piliere) nedokončeného projektu nadzemnej železnice, ktoré môžete vidieť cestou z hlavnej železničnej stanice na letisko Don Muang.
 • Bangkok je známy aj pre veľké oblasti zelene v centre mesta, vrátane rozľahlého lesoparku s rozlohou viac ako 50 km 2 medzi Yannawa a Samut Prakan. Chatuchak park a Rama IX Park sú dva z najväčších parkov v Bangkoku. Vybudované v posledných 50 rokoch sa zamerali na obyvateľov predmestí Bangkoku, zahŕňajú botanické záhrady, športové kluby a komplexy, anglické, francúzske a japonské záhrady a parky, rovnako ako veľké rybníky a jazera.
 • Wat Pho je chrám s najväčším ležiacim Budhom, socha je 46 metrov dlhá a je pokrytá zlatými plátkami. Len nohy merajú 3 metre.
 • Wat Suthat je jedným z najstarších a najväčších chrámov v Bangkoku , známy pre svoje krásne strechy, obrovskú sochu zlatého sediaceho Budhu, nádherné fresky a obriu hojdačku pred chrámom.
 • Wat Saket je známy ako Zlatý vrch, je to chrám rozkladajúci sa na nízkom kopci s lesknúcou sa zlatou 58 m vysokou kopulou. Majú sa tam nachádzať ostatky Budhu.
 • Okrem Národnej galérie a Národného múzea ja zaujímavá expozícia v Paláci Suan Pakkad s pôsobivou zbierkou vzácnych mušlí. Nachádza sa tu aj múzeum Khon (klasického thajského maskovaného tanca) a Zdravotnícke múzeum s exponátmi z rôznych odborov medicíny, súdneho lekárstva a histórie, ako aj súčasného stavu zdravotníckeho povolania v Thajsku.
 • Bangkok Songkran Festival 13-15 Apríla - tradičný thajský Nový rok je príležitosťou k veseleniu sa po celom meste. Koná sa súťaž krásy aj pestrofarebné sprievody.
   

Hua Hin

 

V nedávnej dobe, keď boli objavené pláže Phuket a Samui, ktoré odvtedy prešli veľmi rýchlym, miestami až deštruktívnym vývojom, Hua Hin bolo už viac ako 70 rokov obľúbeným thajským letoviskom. Toto miesto bolo objavené v roku 1920 kráľom Ramom VII., ktorý si tu vybudoval svoje útočisko pred dusnou atmosférou Bangkoku.

Táto pokojná rybárska dedina tak bola premenená na kráľovské mesto, ktoré sa stalo populárne nielen medzi šľachtou z rodu Siam ale aj medzi príslušníkmi vyššej spoločenskej triedy. Vďaka vystavaniu železničnej trate z Bangkoku priamo do Hua Hin sa toto letovisko stalo ešte dostupnejším a naberalo na popularite v širších vrstvách thajskej verejnosti. Práve vplyv kráľovskej rodiny dal miestu Hua Hin jemu vlastný, zvláštny charakter. V roku 1928 tu bol kráľom Ramom VII. vystavaný palác Klai Kangwon (čo v preklade znamená ďaleko od starostí), ktorý sa dodnes oficiálne používa ako kráľovská rezidencia a je často využívaný členmi kráľovskej rodiny. Palác je však otvorený aj pre návštevy širokej verejnosti.

Hua Hin sa ďalej rozvíjalo voľným spôsobom nielen ako aristokratický rezort, bolo tu vystavané 18 jamkové golfové ihrisko, ale i ako rybársky prístav. Mnoho slávnych a bohatých ľudí z Bangkoku si tu postavilo svoje vlastné letné domy. Na severe pri pláži  a na juhu pozdĺž zakrivenia zátoky, kde sa môžu tešiť z pokojného rodinného víkendu na mieste, ktoré si stále zachováva svoju jedinečnú identitu. Hua Hin spĺňa všetky podmienky pre pokojnú dovolenku plnú nezabudnuteľných a neopakovateľných zážitkov.

Poloha:

Mesto Hua Hin sa nachádza v juhovýchodnej Ázii na východnom pobreží Thajska. Leží na severe polostrova Malay, v provincii Prachuap Khiri Khan, približne 200 km od hlavného mesta Bangkoku.

Podnebie:

Striedajú sa tu tri obdobia a to obdobie teplé, monzúnové a chladné. Monzúnové obdobie začína v júni a končí v októbri. Hua Hin je oblasťou, kde nie sú v tomto období časté a dlhotrvajúce dažde. Chladné obdobie začína cca v polovici októbra a končí vo februári. Noci sú chladné, denné teploty sa pohybujú okolo 26°C. Slnko intenzívne svieti, ale jeho lúče nie sú také teplé ako počas mesiacov marec až jún. Vďaka silnejšiemu vetru sa na mori vytvárajú väčšie vlny. Hua Hin je počas európskeho leta ideálnym miestom. V tejto dobe je tu slnečno, zatiaľ čo v Bangkoku a Phuket je oblačno a daždivo. Výhodou je, že európske leto je v Thajsku mimosezónnym obdobím. To znamená, že miesto je pokojné a ceny nízke. Golfové ihriská sú počas týždňa takmer opustené, takže môžete hrať bez tlaku na čas. Najdaždivejším mesiacom je v Hua Hin november.

 

 Priemerné teploty v °C (Hua Hin)

Rok 

Jan. 

Feb. 

Mar. 

Apr. 

Máj 

Jún 

Júl 

Aug. 

Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
27 24 25 27 28 28 28 28 28 27 26 26 24

 

 Priemerné najvyššie teploty v °C (Hua Hin)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
31 29 30 32 32 32 32 32 32 31 30 30 28

 

 Priemerné najnižšie teploty v °C (Hua Hin)

Rok 

Jan. 

Feb. 

Mar. 

Apr. 

Máj 

Jún 

Júl 

Aug. 

Sep. 

Okt. 

Nov. 

Dec. 

23 20 21 23

24

25

25

24

24

23

23

22

21

 

 Priemerné zrážky v mm (Hua Hin)

Rok 

Jan. 

Feb. 

Mar. 

Apr. 

Máj 

Jún 

Júl 

Aug.

Sep. 

Okt. 

Nov. 

Dec. 

1020

10

20

20

60

100

70

70

80

130

260

130

10


Doprava:

Letecká - priamo v meste Hua Hin sa nachádza menšie letisko, ktoré funguje v závislosti od dopytu turistov. O niečo menej ako tri hodiny jazdy sú vzdialené dve letiská: letisko v meste Suvarnabhoomi a medzinárodné letisko v Bangkoku.

Železničná – priamo z hlavného mesta Bangkoku jazdia denne niektoré vlakové linky. Informácie o odchodoch vlakov ochotne poskytujú pracovníci za prekážkami na hlavnej stanici v Bangkoku – Hualamphong. Cestá trvá približne 4 hodiny. Jazda vlakom 3. triedou, ktorá ponúka nezabudnuteľný zážitok a kontakt s miestnymi cestujúci, stojí okolo 100 bathov (TBH). Cesta 2. triedou klimatizovaným rýchlikom stojí približne 380 bathov.

Autobusová – cesta autobusom do Hua Hin trvá približne tri hodiny, stojí do 200 bathov. Autobusy odchádzajú z Južnej autobusovej stanice v priemere každú pol hodinu v čase od 5:00 hodiny ráno do 22:00 hodiny večer. 

 

Krabi
 

Ostrov Krabi je jednou z perál Thajska. Ostrov patrí v poslednej dobe k najpopulárnejším miestam v Thajsku vôbec. Svojim návštevníkom ponúka nedotknutú tropickú prírodu, nádherné pláže pokryté zlatistým alebo snehobielym pieskom a čisté tyrkysové vody Andamanského mora. Z priezračnej čistej vody tu nad hladinou vyčnievajú útesy a ostrovčeky pozoruhodných tvarov so skalnými prevismi, jaskyňami a tunelmi. Smaragdové ostrovčeky rozosiate v Andamanskom mori, tajomné jaskyne s 3000 rokov starými kresbami na ostrove Ban Bho Tho alebo štíhle a vysoké krasové útvary, čnejúce z azúrových vĺn mora – to je Krabi.

Krabi, vzhľadom k obmedzeným ubytovacím kapacitám, nie je turisticky príliš rušným letoviskom. Hodí sa skôr pre pokojnejšiu rekreáciu a príjemnú dovolenku v prírode. Väčšina z turistických areálov bola vybudovaná len v nedávnej dobe. Často sa nachádzajú v romantických zálivoch, do ktorých sa dostanete len loďou. Dobrým tipom na výlet je návšteva "cintorína mušlí“ Susan Hoi, ktorý je od mesta vzdialený asi 17 km. Najpopulárnejším športom provincie Krabi je skalné lezenie. Napríklad nad slanou plážou Hat Phra Nang sa rozkladajú tajuplne krásna lagúna, ku ktorej sa však dostanete len výstupom takmer horolezeckého charakteru. Horolezecké vybavenie si môžete vypožičať vo viacerých požičovniach. Krabi je taktiež pravým rajom pre potápačov. Veľké množstvo potápačských centier ponúka výlety k priľahlým koralovým ostrovčekom. Na svoje si tu prídu ako skúsení potápači, tak aj začiatočníci.
Hlavným mestom provincie Krabi je rovnomenné mesto, známe svojím veľkolepým nočným trhom. Viac ako mestá Vás ale na Krabi budú lákať divoké trópy, v ktorých sa ukrývajú tigre alebo jaskynné budhistické chrámy. Od chladivých vodopádov v hĺbke pralesa, kde Vám spoločnosť budú robiť tlupy opíc, je to len kúsok do vnútra jaskýň, kde sa kedysi ukrývali piráti.

Poloha:
Krabi je južná provincia na Andamanskom pobreží Thajska. Predpokladá sa, že je najstaršie osídlená časť krajiny. Veľkú časť tejto provincie tvoria národné parky. Najnavštevovanejších je okolo 80 malých ostrovov, ktoré sú vhodné pre dobrodruhov, jachtárov, potápačov, na šnorchlovanie a pre výletníkov z Phuketu. Miestna pláž Hat Phra Nang je dokonca považovaná za najkrajšiu pláž v Thajsku.

Počasie:
Krabi má monzúnové podnebie, je tam teplo po celý rok. Vplyvom z Andamanského mora tu ale panuje 6-mesačné obdobie dažďov od mája do novembra, často s veľmi silným dažďom ktorý trvá aj niekoľko dní. Najlepší čas na návštevu je medzi novembrom až marcom.

  

 Priemerné teploty v °C (Krabi)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
32 32 33 34 35 34 33 32 32 32 31 32 31

 

 Priemerné teploty vody v °C (Krabi)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
27 26 27 27 28 28 28 28 28 28 27 26 27

 

 Priemerné zrážky v mm (Krabi)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
1380 9 30 26 82 165 153 168 183 310 239 9 8


 

 

Zdroje: www.mzv.sk, www.wikipedia.org, www.weatherbase.com.