Zatvoriť
Ak máte záujem o stretnutie s nami, vyplňte tento kontaktný formulár, alebo zavolajte na tel: +421 948 412 812

Meno / Priezvisko *

Firma

Váš e-mail *

Mám záujem o predbežnú rezerváciu číslo zájazdu / názov / približný termín

Iné info

Telefonický kontakt *

* povinné
Sledujte nás na FacebookuKontaktný formulárEnglish version

<<< späť

Mexiko

 

Mexiko je najvýznamnejší štát Strednej Ameriky, krajina bohatá na kultúrne a umelecké pamiatky s vyše 6000 ročnou históriou. Dlhé nádherné piesočnaté pláže, rozpálené slnko, krištáľovo čisté more a srdečný ľudia. Slnečné a teplé počasie tu umožňuje celoročný pobyt na plážach Karibiku aj Pacifiku. Určite si zamilujete známu exotickú kuchyňu a nápoje, ako aj všadeprítomnú radosť zo života. Toto je len zlomok z toho čo Vás čaká v Mexiku!

Poloha:

Mexiko leží v južnej časti Severnej Ameriky medzi Karibským morom, Mexickým zálivom a Tichým oceánom. Pobrežie má dĺžku 9 330 kilometrov. Hlavným mestom je Cuidad de Mexicó (Mexico City) Na východe susedí s Guatemalou a s Belize, s ktorým sa delí o malú časť Yucatánskeho polostrova. Na severe susedí s USA. Strednú časť východnej hranice obmýva Mexický záliv, východnú hranicu Yucatánu obmývajú Karibské vody. Západné hranice tvorí pobrežie Tichého oceánu.
Povrch je rôzne členitý. Na východe sa zväčša nachádzajú len nižšie pohoria alebo roviny, na západe zase viac hornatý terén, pozostatok tiahnucich sa Ánd. Sever krajiny tvorí púšť so značným výskytom rôznych pohorí.
Mexiko malo výbornú polohu už od pradávna, keď krajinu ovládali Aztékovia a Mayovia. Yucatan je dodnes bohatý na nálezy zvyškov kultúr. Krajina, kde sa striedajú bohaté lesy, úrodná zem a more... dodnes nadchýna tisíce návštevníkov. Mexiko má čo ponúknuť každému.

Podnebie:

Mexiko je veľká krajina, preto sú tu značné rozdiely v teplotách. Po prílete do Mexico City sa môžete stretnúť s pomerne suchým a studeným vzduchom. Rozdiely v denných a nočných teplotách sú okolo 20°C. V lete je tu obdobie dažďov, najmenej prší od novembra do marca. Na východe, v subtropickom pásme, sa teplota a vlhkosť zvyšujú. Obzvlášť v pralese musíte počítať s dažďom.
Na pobrežiach oboch oceánov je horúce počasie s vysokou vlhkosťou. Vo vnútrozemí , vo vyšších nadmorských výškach (Guadalajara alebo Mexico City), je sucho a podnebie je miernejšie. Od mája do októbra pretrváva horúce počasie s množstvom zrážok, najviac ich spadne medzi júnom a septembrom. Chladno je od decembra do februára, studené vetry spôsobujú, že teploty na severe krajiny klesajú pod bod mrazu.
Priemerná teplota najteplejšieho mesiaca v roku (august) je 29,7 °C a teplota najchladnejšieho mesiaca (január) je 24,1 °C. Teplotné minimá sa pohybujú pod 10 °C a maximá dosahujú okolo 38 °C. Dlhoročný priemer teploty je 27,3 °C.
 

Priemerné teploty v °C (Cancun)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr. Máj Jún Júl Aug.  Sep. Okt. Nov. Dec.
27,3 24,1 25,0 26,0 27,4 28,8 29,2 29,6 29,7 29,0 27,6 26,0 24,7

 

Priemerné najvyššie teploty v °C (Cancun)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
30 27 27 28 29 31 31 32 32 31 30 28 27

 

Priemerné najnižšie teploty v °C (Cancun)
Rok Jan. Feb. Mar. Apr. Máj Jún Júl Aug.  Sep.  Okt. Nov.  Dec. 
22,7 19,9 20,4 21,2 22,7 24,0 24,7 24,8 24,6 24,3 23,4 22,0 22,7

 

Priemerné zrážky v mm (Cancun)
Rok Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
1300 105 50 46 29 89 141 70 88 184 282 128 90

 

Priemerné teploty vody v °C (Cancun)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
27,6 26 25 26 27 28 28 29 29 30 29 27 27

 

Mena:                                 pesos

Časová zóna:                   SEČ - 6 hod.

Rozloha:                            1 972 550 km2

Úradný jazyk:                   španielčina

Hlavné mesto:                  Mexico City

Hlavné náboženstvo:      rímskokatolícka cirkev

Úryvok z mexickej histórie:

Ako prvý obývali tento kraj Mayovia. Mayovia ako národ vymrel a prežil roztrúsený po okolí už bez jednotného spojenia až do príchodu dobyvateľov. Aztékovia osídlili Mexiko v 13. storočí. Budovali veľkolepé chrámy, budovy a celé námestia. Ich veľkoleposť dolaďovali hieroglyfmi a symbolikou typickou pre toto historické obdobie a Aztékov samotných. Aztékovia boli výnimoční svojou kultúrou a bohatstvom. Hlavné mesto Tenochtitlán vybudovali na ostrovoch, ležiacich v jazere Texcoco. Výborná poloha umožňovala jedinečnú obranu a prístup dovoľovali zvýšené mosty. Aztékovia však napriek tomu neodolali dobyvateľom. V roku 1590 sa vydal Cortéz s 500 mužmi,14 ťažkými delami a 16 konskými povozmi k brehom terajšieho Mexika a zmenil tak históriu a osudy mnohých.
Aztéci doplatili hlavne na svoju poverčivosť. Stará legenda hovorila o príchode najvyššieho hadieho boha menom Quetzalcóatl, s podobizňou bieleho muža s dlhou bradou. Cortéza privítali Indiáni s veľkým nadšením, oslavami a pohostinnosťou. Ich však v mene cirkvi vyvraždili. Proti silnému protivníkovi vzdorovali skoro dva roky. Pád ríše Aztékov nastal po odstúpení posledného aztéckeho kráľa menom Cuauhtémoc. Proti ozbrojeným prisťahovalcom nemali indiáni najmenšiu šancu. Väčšina z nádherných honosných stavieb bola vyrabovaná a zničená dobyvateľmi a prisťahovalcami túžiacimi po bohatstve. Neďaleko baní vznikali mestá. Ťažili sa tam všetky kovy bez prestávky. Domorodci sa využívali ako lacná pracovná sila. Krajina sa rabovala. Španielsko potrebovalo zaplatiť výdavky, ktoré vkladalo do vojenských ťažení a obchodných ciest.
Z pôvodnej Aztéckej civilizácie sa nám zachovalo len veľmi málo. Na jej troskách bola vybudovaná provincia menom Nové Španielsko. Dôkazom pýchy a nadvlády prisťahovalcov je chrám v Chochule postavený na jednej z pôvodných pyramíd, ako znak nadvlády nad domorodcami. Pre Aztékov to bolo veľké potupenie ich viery a kultúry.

Doprava:

V Mexiku je veľa možností ako sa dopraviť z miesta na miesto. Sieť vnútroštátnych leteckých liniek je pomerne hustá, a tak ponúka pohodlný spôsob dopravy po Mexiku. Autobusová doprava je tu najlacnejšia a tak aj najvyužívanejšia, odporúčame jazdiť prvou triedou. V meste môžete využiť služby mestskej autobusovej dopravy, taxi služby a v Mexico City tiež metro. Železničná doprava je tu využívaná hlavne pre nákladnú dopravu. Lodná doprava má v Mexiku svoje zázemie, nakoľko je tu veľké množstvo splavných riek a vodných kanálov. V Mexiku si môžete aj zapožičať auto. Požičovní áut je dostatok, hlavne v turistických letoviskách.

Očkovanie:

Povinné očkovanie pri ceste do Mexika: Hepatitída A. Medzi odporúčané očkovania patria: týfus, besnota, záškrt, tetanus, malária, osýpky.

Cancun

Cancun bol súčasťou už starovekej mayskej civilizácie a je stále považovaný za bránu do El Mundo Maya (mayského sveta). Pôvodne to bolá rybárska dedina s 12 rodinami. Mesto , tak ako ho poznáme dnes, bolo postavené pre cestovný ruch a ročne ho navštívi viac ako 3 milióny turistov. Cancun je jedinečný v jeho schopnosti ponúknuť kultúrne poklady, prírodné krásy, nekonečné aktivity a vymoženosti v štýle Severnej Ameriky. Ak ste športový nadšenec, Cancun Vás určite nesklame. Môže sa pochváliť krásnymi golfovými ihriskami, neuveriteľnými koralovými útesmi ideálnymi na šnorchlovanie a potápanie a pre odvážnejších je tu aj športový rybolov alebo výlety do džungle. A keď budete ležať na jednej z najkrajších bielych pláži sveta a jasne modré karibské vody Vám budú obmývať opálené prsty, zistíte, že Cancun je to pravé miesto pre nezabudnuteľnú dovolenku.

Playa del Carmen

Nachádza sa priamo v srdci Riviera Maya. Playa del Carmen je najlepším miestom v regióne pre nakupovanie, stravovanie a nočný život. Známa je aj vďaka svojim štýlovým plážovým klubom, ktoré ponúkajú širokú škálu služieb – občerstvenie, kúpeľné procedúry, vodné športy a prístup k sprchám a bazénom. Po dni strávenom na pláži, zamierte do mesta a prejdite sa pozdĺž Piatej Avenidy. Vo dne zaujmú obchody a butiky, v noci bavia hostí hudobníci v rôznych reštauráciach a baroch. Playa del Carmen je jednou z hlavných kulinárskych destinácií na Riviera Maya. Nájdete tu všetko od pouličných tacos po päť-hviezdičkové zariadenia ponúkajúce špeciality tradičnej mayskej a medzinárodnej kuchyne. V neskorších nočných hodinách sa ulicami nesú zvuky rocku, salsy a regae, ľudia sa hrnú do barov a nočných klubov. Party v kluboch na pláži trvajú až do skorých ranných hodín. Dobrodružstvo si môžete vychutnať na celodennom výlete ku starovekým archeologickým náleziskám, do ekologických parkov atď.
 

Zdroje: www.mzv.sk, www.wikipedia.org, www.weatherbase.com.