Zatvoriť
Ak máte záujem o stretnutie s nami, vyplňte tento kontaktný formulár, alebo zavolajte na tel: +421 948 412 812

Meno / Priezvisko *

Firma

Váš e-mail *

Mám záujem o predbežnú rezerváciu číslo zájazdu / názov / približný termín

Iné info

Telefonický kontakt *

* povinné
Sledujte nás na FacebookuKontaktný formulárEnglish version

<<< späť

Maledivy

 

Maledivy sú krajinou, ktorá je považovaná za raj na Zemi a splnený dovolenkový sen. Pri príchode Vás privíta slnečné počasie, krásne, krištáľovo čisté more a pláže s perlovo bielym pieskom. Maledivy ponúkajú nezabudnuteľné výlety loďou na koralové ostrovy s bohatým podmorským svetom, ktorého tajomstvá môžete objavovať sami. Okrem panenskej prírody tu však nenájdete aj rušný život, ktorý je typický  pre mnohé dovolenkové destinácie. 

Poloha:
Maledivské ostrovy, oficiálnym názvom Maldivská republika, ležia v Indickom oceáne. Sú tvorené dvojitým reťazcom 26 atolov tiahnucim sa zo severu na juh pozdĺž indických ostrovov Lakshadwee, medzi ostrovom Minicoy a súostrovím Chagos. Maldivská republika leží juhozápadne od Srí Lanky a Indie. Celkovo 1 192 koralových ostrovov má rozlohu iba  1% z celkovej rozlohy 90 000 km² a až 99 % maldivského územia pokrýva more. Obývaných je len 220 ostrovov, z toho cca  80 je sprístupnených aj pre cudzincov. Ostatné ostrovy sa v prevažnej miere využívajú na sušenie rýb a iné poľnohospodárske aktivity.

Podnebie:
Maldivčania majú svoj rok rozdelený na 27 nakaiy a na dve ročné obdobia. Obdobie trvajúce v približnom intervale od apríla do decembra (18 nakaiy) je obdobím vlhkých monzúnových dažďov. Obdobie trvajúce v približnom intervale od decembra do apríla (9 nakaiy) je obdobím sucha. Vďaka monzúnom nie je možné stabilne stanoviť prehľad zrážok. Vo všeobecnosti je za najsuchší mesiac pokladaný február a najviac zrážok spadne v máji a v októbri, kedy juhozápadný monzún prináša od rozbúreného mora dážď a vietor. Veľkou výhodou však je, že Maledivy nezasahujú do oblasti s tropickými búrkami a cyklónmi.

Maledivy sa vďaka svojej rovníkovej geografickej polohe počas celého roka tešia z tepla, slnka a len minimálnym denným teplotným výkyvom. Vo všeobecnosti je najteplejším mesiacom apríl a najchladnejším december. Teploty sa však do značnej miery odvíjajú od pôsobenia monzúnov. Priemerná ročná teplota dosahuje 28 °C.

 

Priemerné teploty v °C (Male)
Rok Jan. Feb. Mar. Apr. Máj Jún Júl Aug. Sep. Okt. Nov. Dec.
28 28 28 28 28  28  28  28  28  28  28  28  28 

 

Priemerné najvyššie teploty v °C (Male)
Rok Jan. Feb. Mar. Apr. Máj Jún Júl Aug. Sep. Okt. Nov. Dec.
30 30 30 31 31 31 31 30 30 30 30 30 29

 

Priemerné najnižšie teploty v °C (Male)
Rok Jan. Feb. Mar. Apr. Máj Jún Júl Aug. Sep. Okt. Nov. Dec.
25 25 26 26 26 26 26 26 25 25 25 25 25

 

 Priemerné teploty vody v °C (Male)
Rok Jan. Feb. Mar. Apr. Máj Jún Júl Aug. Sep. Okt. Nov. Dec.

28

28

29 

29 

30 

30 

29 

28 

29 

28 

28 

29 

28 

 

 Priemerné zrážky v cm (Male)
Rok Jan. Feb. Mar. Apr. Máj Jún Júl Aug. Sep. Okt. Nov. Dec.
195,3 7,6  5,1 7,4 13,2 21,6 17,3 17,7 18,8 24,4 22,1 20,1 23,3

 

Mena:                                 maldivská rufiyaa (MVR)
Časová zóna:                   SEČ + 4 hod.
Rozloha:                            298 km² /súš/
Úradný jazyk:                   sinhálčina
Hlavné mesto:                  Male
Hlavné náboženstvo:      sunnitský islam

Krátky úryvok z Maledivskej histórie:
„Maledivy boli osídlené pravdepodobne v 6. storočí budhistickými prisťahovalcami zo Srí Lanky. V polovici 12. storočia sa do krajiny dostáva islam. V r. 1558 podnikli Portugalci pokus o kolonizáciu ostrova. Dobyli hlavné mesto Male, postavili tam pevnosť a dosadili kresťanského sultána, ktorý mal vládnuť pod ich kontrolou. V r. 1673 však boli Portugalci vyhnaní. V nasledujúcich desaťročiach sa ostrovy v dôsledku pirátskych nájazdov (1645) podriadili Holanďanom, ktorí v tom čase vládli aj na Srí Lanke. Neskôr v roku 1796 Srí Lanka aj Maledivy pripadli Veľkej Británii. Protektorát bol však formálne nastolený až v r. 1887, keď Maledivský sultanát, ktorému vládla dynastia Didi, uzavrel s Veľkou Británii zmluvu o ochrane. Počas celého obdobia britskej správy však Maledivy mali značnú samostatnosť, pričom Briti nikdy nedosadili do čela krajiny svojho guvernéra. V podstate až do roku 1932 bola krajina spravovaná autokratickým režimom vládnucich sultánov. Ich moc bola oslabená až po prijatí písomnej ústavy (1932). V roku 1965 získali Maledivy nezávislosť a v roku 1968 bola vyhlásená republika. V roku 1978 bol do čela štátu zvolený Maumoon Abdul Gayoom, ktorý tento post zastával až do roku 2008, kedy bol v prvých demokratických prezidentských voľbách porazený opozičným kandidátom Mohammedom Nasheedom.“ [1]

Očkovanie:
Žiadne povinné očkovanie pri pobyte v mestách a turistických centrách s európskymi štandardmi sa nevyžaduje. Očkovanie sa vyžaduje iba proti žltej zimnici v prípade, ak ste sa zdržiavali počas predchádzajúcich šiestich dní v infekčných oblastiach. Medzi odporúčané očkovania patria: tetanus, diftéria, hepatitis A, polio.

Doprava:
Jednotlivé ostrovy Maledív majú malú rozlohu, preto dopravná infraštruktúra nie je príliš rozvinutá. Všetky miesta na ostrovoch sú dostupné pešo, je však možné využiť aj služby taxi služby. Okrem prepravy taxíkmi je dostupná aj preprava helikoptérou (15 minút letu stojí približne 50 USD na osobu). Spojenie medzi ostrovmi je zabezpečené malými plavidlami. Vďaka plytkosti vôd pri pobrežiach jednotlivé ostrovné prístavy neumožňujú kotvenie zámorských lodí.

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:
Na Maledivách je pomerne nízka kriminalita. S drobnými krádežami však treba počítať najmä na plážach a v hlavnom meste. Na všetkých návštevníkov sa vzťahuje maldivské právo a zákony. Prísne zakázané je užívanie drog a omamných látok. Zakázaný je aj nudizmus a je nutné mať aspoň  minimálne nepriehľadné oblečenie. Maledivy sú moslimskou krajinou, preto by sa ženy nemali zdržiavať osamote, aby sa nestávali terčom provokácií domorodcov.

 

 

Zdroje: www.mzv.sk, www.wikipedia.org, www.weatherbase.com.

Poznámka:
Použité informácie boli zíkané na stránkach Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky;
[1]
http://mzvsr.sk/servlet/content?MT=/App/WCM/main.nsf/vw_ByID/...