Zatvoriť
Ak máte záujem o stretnutie s nami, vyplňte tento kontaktný formulár, alebo zavolajte na tel: +421 948 412 812

Meno / Priezvisko *

Firma

Váš e-mail *

Mám záujem o predbežnú rezerváciu číslo zájazdu / názov / približný termín

Iné info

Telefonický kontakt *

* povinné
Sledujte nás na FacebookuKontaktný formulárEnglish version

<<< späť

Kuba

 

Kuba je najväčším ostrovným štátom v Karibiku. Je jednou z posledných krajín ovládaných totalitným režimom a vládou jednej politickej strany. Pre svoje prírodné krásy je nazývaná aj perlou Karibiku. Vďaka svojej izolácii od pevniny žije na ostrove veľké množstvo endemických živočíchov, vtákov a rastlín. Slovo Kuba evokuje v mnohých vášnivé rytmy salsy a rumby, vynikajúce ručne šúľané kubánske cigary a originálny kubánsky rum. Kuba je bohatá na nádherné pláže zaliate tropickým slnko. Toto všetko a ešte viac Vás čaká práve tu. Toto je Kuba!

Poloha:

Kuba má významnú geografickú polohu a ovláda značnú časť amerického stredomoria. Od Floridy ju na západe delí 180 km široký Floridský prieliv, od polostrova Yucatán 210 km široký Yucatánsky prieliv, od ostrova Haiti na východe prieliv Paso de los Vientos široký iba 77 km, od Bahamských ostrovov na severovýchode Bahamský prieliv a na juhu sa približuje Jamajke na vzdialenosť 140 km. Rozprestiera sa na najväčšom ostrove Veľkých Antíl a šiestom najväčšom ostrove na svete. Na hlavný ostrov pripadá 94% územia. Má pretiahnutý tvar, je 1 275 km dlhý a 31 až 191 km široký. Ďalej sa Kuba rozprestiera na 1600 väčších či menších ostrovoch. Celková rozloha štátu je 110 922 km2. Pobrežie s celkovou dĺžkou 3 500 km je značne členité, zväčša ploché, močaristé, len na juhovýchode strmé a neprístupné.

Najbližšími susedmi Kuby sú Bahamy a USA na severe, Haiti na východe, Jamajka a Británii patriace Kajmanie ostrovy na juhu a Mexiko na západe. Povrch Kuby je prevažne mierne zvlnená pahorkatina. Menšiu časť územia tvorí (najmä pobrežná) nížina. Najvyšším vrchom je Pico Tarquíno (1974 m. n. m.). Najdlhšou riekou je rieka Canto (250 km).

Podnebie:

Podnebie Kuby je tropické, pasátové, s presne vymedzením obdobím dažďov. Priemerná teplota najteplejšieho mesiaca v roku (júl) je 27 °C a teplota najchladnejšieho mesiaca (január) je 23 °C. Teplotné minimá sa pohybujú pod 5 °C a maximá dosahujú 40 °C. Dlhodobý ročný priemer teploty je 25,5 °C. Východné a severovýchodné pasáty prinášajú vlahu a vytvárajú v pohoriach vlhkú náveternú a suchú záveternú stranu. Obdobie dažďov trvá od mája do októbra (75% ročného úhrnu zrážok). Najsuchší mesiac je február. Ročný priemerný počet zrážok je 1 300 mm. Najviac zavlažované je východné pobrežie kde spadne ročne až 1 900 mm zrážok. To zapríčiňuje vysokú vlhkosť vzduchu asi 70 - 80 %. Severozápadnú časť často postihujú víchrice a hurikány, asi 10 ročne, ktoré spôsobujú značné škody. Prichádzajú pravidelne z Karibského mora, alebo vznikajú na prehriatej hladine blízkeho Atlantiku.

 

 Priemerné teploty v °C (Havana)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
25 21 21 23 24 26 27 27 27 27 25 24 22

 

 Priemerné najvyššie teploty v °C (Havana)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
28 25 26 27 28 30 31 31 31 31 29 27 26

 

 Priemerné najnižšie teploty v °C (Havana)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
20 17 17 18 20 21 23 23 23 23 21 20 18

 

 Priemerný počet daždivých dní (Havana)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
100 6 6 5 5 9 12 11 11 12 10 7 6

 

Priemerné teploty vody v °C (Havana)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
28 26 25 26 27 27 29 30 31 31 29 28 27

 

Mena:                                kubánske konvertibilné peso (CUC)
Časová zóna:                  SEČ + 6 hod.
Rozloha:                           110 860 km2
Úradný jazyk:                   španielčina
Hlavné mesto:                 Havana
Hlavné náboženstvo:     kresťanstvo

Krátky úryvok z Kubánskej histórie:

"Kuba získala nezávislosť od Španielska ako posledná z bývalých kolónií v Latinskej Amerike. V trojročnej vojne 1895 –1898 porazila Španielsko, avšak v rozhodujúcom víťaznom roku jej asistovali USA, ktorých obchodné spoločnosti už v roku 1850 ovládali tretinu kubánskeho trhu, teda viac, ako Kubu ovládalo samotné Španielsko. Armáda Spojených štátov sa stiahla o štyri roky neskôr a USA prenechali vládu prvému kubánskemu prezidentovi Tomásovi Estradovi Palmovi. Stalo sa tak po tom, čo tzv. Plattov ústavný dodatok zaistil Spojeným štátom americkým možnosť zasahovať do politiky Kuby, prípadne intervenovať vojensky, pokiaľ sa situácia bude vyvíjať proti americkým záujmom. Do roku 1934, keď bol dodatok zrušený, túto možnosť USA niekoľkokrát skutočne využili. Plattov dodatok o.i. umožnil USA vybudovať na Kube vojenskú námornú základňu na Guantáname.

Po prevzatí moci F. Castrom 1.1.1959 dochádzalo ku kontinuálnemu zhoršovaniu vzťahov, čo vyvrcholilo v apríli 1961 vylodením asi 2000 exilových Kubáncov na Playa Girón v Zátoke svíň. Akcia, organizovaná CIA, sa skončila úplnou porážkou a nárastom popularity F. Castra doma i v zahraničí. K ďalšej konfrontácii, ktorá priviedla svet na pokraj nukleárnej katastrofy, došlo v októbri 1962 kvôli sovietskym raketám na Kube. Ešte predtým však USA vyhlásili úplnú ekonomickú blokádu Kuby, ktorá trvá dodnes." [1]

Doprava:

Na Kube je veľa možností ako sa prepraviť z miesta na miesto. V rámci mesta sa odporúča využiť služby taxi služby, pretože miestna doprava je veľmi nespoľahlivá a neprehľadná. Rovnako nespoľahlivá a neprehľadná je aj medzimestská železničná preprava, preto sa odporúča použiť radšej autobusovú dopravu, ktorá je presná a nie drahá. Návštevníkom sa ponúka aj možnosť prenájmu auta v početných autopožičovniach.

Očkovanie:
Žiadne povinné očkovanie pri ceste na Kubu sa nevyžaduje. Medzi odporúčané očkovania patria: tetanus, diftéria, hepatitis A.

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:

Kuba je vo všeobecnosti považovaná za bezpečnú krajinu s pomerne nízkou kriminalitou. Avšak ako v iných turistických destináciách si treba dávať pozor na drobné krádeže peňaženiek, šperkov a fotoaparátov. Rovnako treba byť opatrný pri výmene peňazí a platení účtov v reštauráciách.

 

 

Zdroje: www.mzv.sk, www.wikipedia.org, www.weatherbase.com.

Poznámka:
Použité informácie boli zíkané na stránkach Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky;
[1]
http://www.mzv.sk/servlet/content?MT=/App/WCM/main.nsf/vw_ByID/...