Zatvoriť
Ak máte záujem o stretnutie s nami, vyplňte tento kontaktný formulár, alebo zavolajte na tel: +421 948 412 812

Meno / Priezvisko *

Firma

Váš e-mail *

Mám záujem o predbežnú rezerváciu číslo zájazdu / názov / približný termín

Iné info

Telefonický kontakt *

* povinné
Sledujte nás na FacebookuKontaktný formulárEnglish version

<<< späť

Bali

 

Ak chcete spoznať naozajstný raj na Zemi, bude pre Vás Bali tou správnou voľbou. Čakajú tu na Vás tie najromantickejšie pláže s jemným pieskom, nádherné prírodné scenérie, smaragdové more a prekrásne koralové útesy. Bali je najnavštevovanejším ostrovom z celej Indonézie. Okrem exotických tropických pralesov sa tu nachádza aj množstvo zaujímavých hinduistických chrámov. Kultúra ostrova je bohatá na maľby a najrôznejšie obrazy, prepracované drevorezby a sochy, ako aj rôzne tanečné a hudobné podujatia.

Aj napriek tomu, že ostrov nie je rozlohovo príliš veľký, žije tu viac ako tri milióny obyvateľov. Jedinečná domorodá kultúra, ktorá vznikala po celé stáročia v nerušenom pokoji, sa tu dodnes zachováva v takmer neporušenom stave, vďaka čomu si môžu všetci návštevníci vychutnať chuť pravého Bali.

Poloha:

Ostrov Bali patrí svojou rozlohou medzi najmenšie ostrovy spomedzi viac ako 17 000 ostrovov Indonézie. Leží na západnom konci súostrovia Malé Sundy. Západne od Bali sa nachádza ostrov Jáva a východne ostrov Lombok. Pri pohľade z výšky ostrov vulkanického pôvodu svojim tvarom pripomína diamant. V najširších miestach dosahuje šírku 150 km a dĺžku 112 km. Dominantou ostrova je  pásmo vulkanických vrchov porastených pralesmi tiahnuce sa celým ostrovom na severe. Na juhu sa naopak nachádzajú úrodné plošiny a nížiny s terasovitými ryžovými poliami. V rámci administratívneho členenia Bali patrí medzi jednu z 33 provincií Indonézie.

Podnebie:

Na ostrove Bali je počas celého roka príjemné vlhké tropické počasie s priemernými teplotami okolo 27 °C. Takmer stále je tu príjemne slnečno. Rok je rozdelený na obdobie sucha, ktoré začína v apríli a končí v septembri. Od októbra do marca narastajú zrážky aj vlhkosť vzduchu, obdobie dažďov. Vrchol sezóny na Bali sa teda zhoduje s naším európskym letom. Vďaka príjemným teplotám je však vhodné na návštevu aj obdobie Vianoc a mesiac január. Dlhodobá priemerná teplota vody je 27,5 °C.

 

 Priemerné teploty v °C (Bali)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec.
 27 28 28 28 28 27 27 26 26 27 27 28 28

 

 Priemerné najvyššie teploty v °C (Bali)
 Rok Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec.
 30 30 30 30 30 30 29 28 28 29 30 30 30

 

 Priemerné najnižšie teploty v °C (Bali)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec.
25 25 25 25 25 25 25 24 24 24 25 25 25

 

 Priemerné zrážky v cm (Bali)
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec.
173 34 28 21 9 7 7 5 2 4 9 15 29

 

Mena:                                   indonézska rupia (IDR)

Časová zóna:                     SEČ + 6 hod.

Rozloha:                              5 632 km2

Úradný jazyk:                     indonézština              

Hlavné mesto ostrova:    Denpasar

Hlavné náboženstvo:        hinduizmus

Krátky úryvok z Balijskej histórie:

Ostrov Bali bol osídlený prvým obyvateľstvom Oceánie asi okolo roku 2000 p.n.l.. Na začiatku svojho formovania bola balijská kultúra silne ovplyvnená čínskou a indickou kultúrou. Výrazný vplyv na jej formovaní zaznamenala v 1. storočí n.l. i hinduistická kultúra.

Prvý kontakt Európanov s týmto exotickým ostrovom bol zaznamenaný až v roku 1597, kedy sem dorazil holandský prieskumník Cornelis de Houtman. Počas 19. storočia sa Bali dostáva pod holandskú koloniálnu nadvládu. Ako prvá bola ovládnutá v roku 1840 severná časť ostrova. Koncom 90. rokov Holanďania využili vzájomné boje medzi balijskými kráľovstvami a zvýšili svoju kontrolu nad ostrovom.

Počas druhej svetovej vojny spadalo územie Bali pod okupáciu Japonskej ríše. V roku 1945 po kapitulácii Japonska v Tichomorí sa Holanďania vrátili späť na územia Indonézie, aby tu obnovili svoju predvojnovú koloniálnu správu. V roku 1946 bolo Bali Holanďanmi vyhlásené za jeden z 13 správnych obvodov novovzniknutej Republiky východnej Indonézie. Koncom roku 1949 Holandsko uznalo nezávislosť Indonézie a tak sa Bali stalo súčasťou Republiky spojených štátov Indonézie.

V rokoch 1965 a 1966 sa po vlne protestov z prehlbovania sociálnych nerovností odohral na ostrove politický prevrat. "Nová vláda" potom vyvinula veľkú snahu o znovu vytvorenie vzájomných vzťahov so západnými krajinami. Predvojnové Bali bolo opäť oživené a výrazne zmodernizované. Práve vďaka týmto udalostiam sa v oblasti rozmohol čulý cestovný ruch a Bali sa tak stalo obľúbeným a vyhľadávaným letoviskom. 

Očkovanie:

Pred cestou na Bali sa nevyžadujú žiadne povinné očkovania. Odporúča sa však mať platné očkovanie proti tetanu a zaočkovať sa proti žltačke typu A, v prípade dlhšieho pobytu aj proti typu B. Medzi ďalšie odporúčané očkovania patria očkovanie proti poliomyelitíde a brušnému týfusu. 

Doprava:

Letecká doprava - Indonézia má pomerne hustú leteckú sieť. Vďaka tomu je možné jednoducho sa letecky prepraviť takmer odvšadiaľ na ostrov Bali. Pre medzinárodné lety je prispôsobené medzinárodné letisko v hlavnom meste ostrova Denpasar. Rovnako je jednoduché prepraviť sa z ostrova aj na iné okolité ostrovy. 

Lodná doprava - Indonézia má pomerne dobre fungujúci systém lodnej dopravy. Je to síce menej nákladný spôsob dopravy, avšak treba rátať s tým, že pravidelné plavby na Bali sa neuskutočňujú príliš často.

Automobilová preprava - pri zvažovaní možnosti prepravovania sa osobným automobilom treba zobrať do úvahy fakt, že na ostrove sa jazdí naopak, ako sme na Slovensku zvyknutí a to v ľavom v pruhu. Maximálna povolená rýchlosť v obci je 40 km/h a mimo obce 70 km/h.

Autobusová doprava - na Bali funguje medzi jednotlivými letoviskami kyvadlová autobusová doprava. Cestovanie je možné aj klasickými autobusovými linkami, avšak treba rátať s faktom, že doprava tu nie je celkom pravidelná. Pri ceste na dlhšie vzdialenosti sa preto odporúča využiť služby cestovnej kancelárie.

 

Kuta
Kuta je jedným z administratívnych okresov (kecamatan) a obec (kelurahan) na juhu Bali v Indonézii. Je to bývalá rybárska dedina a je jedným z prvých miest na Bali, kde bol zaznamenaný značný rozvoj cestovného ruchu. V Kute uvidíte tie najkrajšie západy slnka a taktiež je centrom nočného života. Nachádzajú sa tu nákupné miesta s radmi obchodov, butikov a galérií. Reštaurácie sú pozdĺž ulíc. Pri pobreží nájdete všetky druhy ubytovania, od malých a lacných ubytovní až po luxusné hotely. Pláž Kuta je jednou z prvých obľúbených pláží objavených turistami. Tiahne sa na juh tak ďaleko, ako len oči dovidia. Na juhu pláže sa nachádza pristávacia dráha letiska, ktorá Vám poskytne dych vyrážajúci zážitok pri pristávaní na ostrove. Kúsok ďalej na sever Vás vlny pozvú vyskúšať si surfovanie. Kuta sa nachádza len kúsok od letiska. Doprava z Kuty kamkoľvek na Bali je ľahko dostupná.


Nusa Dua
Nusa Dua je známa ako enkláva veľkých medzinárodných 5-hviezdičkových stredísk na juhovýchodnej strane Bali. Leží cca 40 km od Denpasaru, provinčného hlavného mesta ostrova Bali. Nachádza sa pod Kutou. Nusa Dua znamená dva ostrovy. Krištáľovo čistá voda a dlhé úseky bielej piesočnatej pláže robia z Nusa Dua ideálne miesto pre luxusné strediská, kde si Vaše vyčerpané telá budú chcieť oddýchnuť. Niektoré z najdrahších a najluxusnejších hotelov na svete sa nachádzajú práve tu. Môžete si oddýchnuť napr. v Thalasso Spa v Grand Mirage Resort po dni surfovania alebo potápania, alebo sa môžete opaľovať do západu slnka, pri pohľade na jemné vlny vychádzajúce z modrého mora a krásnu zeleň, ktoré Vás budú obklopovať. Nusa Dua v Bali je miestom na pobyt vo veľkom štýle.
 

Zdroje: www.mzv.sk, www.wikipedia.org, www.weatherbase.com.