Zatvoriť
Ak máte záujem o stretnutie s nami, vyplňte tento kontaktný formulár, alebo zavolajte na tel: +421 948 412 812

Meno / Priezvisko *

Firma

Váš e-mail *

Mám záujem o predbežnú rezerváciu číslo zájazdu / názov / približný termín

Iné info

Telefonický kontakt *

* povinné
Sledujte nás na FacebookuKontaktný formulárEnglish version

<<< späť

Filipíny

 

Filipíny sú nádhernou tropickou krajinou rozkladajúcou sa na viac ako 7 000 ostrovoch a ostrovčekoch, ktoré Vás privítajú nádhernou prírodou, snehobielymi plážami s palmami a azúrovou, krištáľovo čistou vodou. Sú ideálnou tropickou destináciou pre strávenie ničím nerušenej dovolenky. Luxus a pohodlie, ktoré ponúkajú jednotlivé rezorty, môžete vystriedať návštevou pôvodných dedín s bambusovými chatrčami, kde sa stretnete s milým domorodým obyvateľstvom. Ak máte chuť stráviť dovolenku na miestach, ktoré dýchajú exotikou a nechcete sa tlačiť na preplnených plážach plných turistov, potom práve Filipíny sú pre Vás tou najsprávnejšou voľbou.

Poloha:
Filipíny, oficiálnym názvom Filipínska republika, sa nachádzajú medzi kontinentálnou juhovýchodnou Áziou na západe, Indonéziou na juhu, Mikronéziou na východe a Čínou na severe. Brehy ostrovného štátu obmývajú celkovo štyri moria a to Suluské a Celebské zo severnej strany, Filipínske z východnej a Juhočínske zo západnej.

Filipíny sú vďaka svojmu počtu ostrovov a ostrovčekov pokladané za druhé najväčšie súostrovie na svete. Celkový počet filipínsky ostrovov je 7 107, pričom obývaných je len približne 1 000 z nich. Filipíny sa delia do troch ostrovných skupín a to: Luzon, Visayas a Mindanao. Povrch je tvorený prevažne vysočinami, nížiny sa nachádzajú len pri pobreží alebo v údoliach riek. Najvyšším bodom je hora Apo s nadmorskou výškou 2 954 m.

Filipínske ostrovy ležia v tzv. „pacifickom kruhu ohňa“, ktorý sa vyznačuje zvýšenou vulkanickou činnosťou a zemetraseniami. V tejto oblasti je aj zvýšený výskyt tajfúnov, povodní a zosuvov pôdy.

Podnebie:
Filipínčania sa počas celého roka tešia tropickej, horúcej a vlhkej klíme s miernym vetrom. Rok je rozdelený na tri ročné obdobia a to dažďové obdobie, trvá približne od júna do októbra, chladnejšie suché obdobie, približne od novembra do februára a horúce suché obdobie, trvajúce približne od marca do mája. Obdobie, v ktorom je najčastejší výskyt tajfúnov a povodní trvá približne od mája do novembra. Práve kvôli tomu sa odporúča ako najvhodnejšie obdobie na návštevu čas medzi decembrom a májom. Za najteplejší mesiac sa považuje január a za najchladnejší máj.

 

Priemerné teploty (Cebu) v °C
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
28 27 27 27 28 29 28 28 28 28 28 28 27

 

 Priemerné najvyššie teploty (Cebu) v °C
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
31 29 30 31 32 32 31 31 31 31 31 31 30

 

 Priemerné najnižšie teploty (Cebu) v °C
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
25 23 23 24 25  26  25  25 25  25  25  25 24

 

 Priemerné teploty vody (Cebu) v °C
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
28 26  26  27  28  28  30  29  28  28  28  27  27 

 

 Priemerné zrážky (Cebu) v cm
Rok  Jan.  Feb.  Mar.  Apr.  Máj  Jún  Júl  Aug.  Sep.  Okt.  Nov.  Dec. 
154  11  17  18  11  16  20  11  11 

 

Mena:                                 filipínske peso (PHP)
Časová zóna:                   SEČ + 4 hod.
Rozloha:                            300 000 km²
Úradný jazyk:                   filipínčina (angličtina, španielčina)
Hlavné mesto:                 Manila
Hlavné náboženstvo:     kresťanstvo

Krátky úryvok z Filipínskej histórie:
V stredoveku boli Filipíny rozdelené na viacero malých kniežactiev, na čele ktorých stáli Radžovia. V 15. storočí sa tu začal z Bruneja šíriť islam (Suluské ostrovy, Mindanao). V roku 1521 boli tieto ostrovy objavené Európanmi, keď sem priplával Fernão de Magalhães a už v roku 1542 sa stali španielskou kolóniou pod názvom Španielska východná India. Sem patrili spolu s Marianami a Karolínami. V druhej polovici 19. storočia začali silnieť hlasy volajúce po nezávislosti a v roku 1872 miestni obyvatelia neúspešne po prvýkrát povstali proti koloniálnej nadvláde. Po španielsko-americkej vojne sa v roku 1901 stali Filipíny kolóniou Spojených štátov amerických a v roku 1916 im bola udelená tzv. obmedzená autonómia. V roku 1934 bola uzavretá dohoda o desaťročnom prechodnom období, v ktorom sa mali Filipíny pripraviť na nezávislosť. Toto však prerušila vojna, na začiatku ktorej územie Filipín obsadili najskôr Japonci. V roku 1944 Američania zahájili tzv. znovu dobýjanie a od roku 1946 sú Filipíny nezávislým štátom. V rokoch 1966 – 1986 tu vládol ako prezident tvrdý diktátor Ferdinand Marcos, podporovaný Spojenými štátmi. Po jeho zosadení bola obnovená voľba prezidenta ako hlavy štátu.

Očkovanie:
Žiadne povinné očkovanie pri pobyte na Filipínach sa nevyžaduje. Treba však brať do úvahy tropický charakter krajiny, to znamená, že zdravotné riziká pri pobyte na Filipínach sú oveľa vyššie ako na Slovensku. Medzi odporúčané očkovania patria: tetanus, TBC, hepatitis A a B, očkovanie proti japonskej encefalitíde sa odporúča iba ak plánujete dlhší pobyt na vidieku.

Doprava:
Všeobecne možno povedať, že kvalita cestnej siete (s výnimkou hlavného mesta) je pomerne nízka, cestná doprava je komplikovaná a neodporúča sa cestovanie po vidieckych cestách počas noci. Práve z týchto dôvodov sa odporúča použitie leteckej alebo lodnej dopravy.

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:

Väčšina obyvateľstva je považovaných za veľmi priateľských a pohostinných. V súčasnosti vedie vláda ozbrojený konflikt s Islamským oslobodzovacím frontom Moro v provincii Mindanao. MZV SR odporúča do regiónu necestovať. Vreckové krádeže a podvody s platobnými kartami sú časté najmä v hlavnom meste.

Ostrov Bohol

Je považovaný za eco ostrov. Nájdete tu úplný pokoj a málo turistov. Medzi najväčšie atrakcie ostrova patria jedinečné miniatúrne opičky, ktoré nežijú nikde inde na svete a Čokoládové kopce.

Ostrov Boracay

Je považovaný za turisticky živšie letovisko. Výhodou ostrova je veľa možností pre najrôznejšie športové a vodné aktivity. Okrem pokoja a pohody v tichosti hotela tu však môžete v mestách objaviť ich typický nočný život.

Ostrov Palawan

Je ostrovčekom, ktorý navštevuje len málo turistov, preto je považovaný za jedno z najpokojnejších letovísk na Filipínach. Môžete tu však nájsť prekrásne miesta a scenérie, ktoré nenájdete nikde inde na svete.

 

Zdroje: www.mzv.sk, www.wikipedia.org, www.weatherbase.com.