Zatvoriť
Ak máte záujem o stretnutie s nami, vyplňte tento kontaktný formulár, alebo zavolajte na tel: +421 948 412 812

Meno / Priezvisko *

Firma

Váš e-mail *

Mám záujem o predbežnú rezerváciu číslo zájazdu / názov / približný termín

Iné info

Telefonický kontakt *

* povinné
Sledujte nás na FacebookuKontaktný formulárEnglish version

India

India, alebo Indická republika je druhou najľudnatejšou krajinou na svete. Svojou rozlohou zaberá takmer celý Indický subkontinent a v poradí veľkosti jej prislúcha siedme miesto na svete. India ma bohaté a unikátne kultúrne dedičstvo. Dodnes si dokázala zachovať svoje tradície aj napriek preberaniu nových zvykov, tradícií a myšlienok. Dôkazom vzájomného miešania sa vplyvov počas storočí je množstvo jazykov, monumentov a artefaktov. India je domovom viacerých starovekých civilizácií. Okrem toho bola v minulosti centrom dôležitých obchodných ciest. India je známa i vďaka svojim bohatým náboženským tradíciám. Svoje korene tu majú štyri najrozšírenejšie náboženstvá sveta a to hinduizmus, budhizmus, džinizmus a sikhizmus.

Oficiálny názov:        Indická republika
Štátne zriadenie:      federálna republika, parlamentná forma vlády
Vznik štátu:               15. septembra 1947 (Indické domínium)
Hlavné mesto:           Dillí (Nai Dillí)
Úradný jazyk:            hindčina, angličtina
Mena:                        indická rupia (INR)
Rozloha:                    3 287 tis. km2
Časová zóna:             GMT +5,30

Poloha:
India sa rozprestiera na Indickom subkontinente, ktorý je súčasťou kontinentu Ázia. Jej pobrežná čiara je dlhá viac ako 7000 km. Na západe susedí s Pakistanom, na severozápade a severovýchode s Čínou, na severovýchode ďalej susedí s Nepálom a Bhutánom, na východe sú jej susedmi Bangladéš, Mjanmarsko, juhozápadne od nej v Indickom oceáne ležia Maldivy a na juhozápade Srí Lanka.

Severnú hranicu Indie tvorí najvyššie pohorie na svete – Himaláje. Najvyšším vrchom Indie je Káčaňdžunga vysoká 8 586 m. Na severozápade krajiny leží púšť Thar. Zvyšok severnej, strednej a východnej Indie pozostáva z úrodnej Indogangskej nížiny v povodí riek Indus, Ganga a Brahmaputra. Južný indický polostrov sa skoro celý rozkladá na Dekanskej plošine, ktorá je obmývaná Indickým oceánom z južnej, juhovýchodnej aj juhozápadnej strany. Súčasťou Indie sú aj súostrovia Andaman a Nikobary v Bengálskom zálive a Lakadivy a ostrov Mimikoj v Arabskom mori.

 Priemerné ročné teploty v °C (Dillí)
Rok Jan. Feb. Mar. Apr. Máj  Jún  Júl  Aug. Sep. Okt. Nov.

Dec.

25 14 17 22 28 32 33 30 30 29 26 20 15

 

 Priemerné najvyššie teploty v °C (Dillí)
Rok Jan. Feb. Mar. Apr. Máj  Jún  Júl  Aug. Sep. Okt. Nov. Dec.
30 20 22 28 35 38 38 33 32 33 32 37 27

 

 Priemerné najnižšie teploty v °C (Dillí)
Rok Jan. Feb. Mar. Apr. Máj  Jún  Júl  Aug. Sep. Okt. Nov. Dec.
20 8 11 16 22 26 28 27 26 25 20 13 9

 

 Priemerné zrážky v cm (Dillí)
Rok Jan. Feb. Mar. Apr. Máj  Jún  Júl  Aug. Sep. Okt. Nov. Dec.
70 2 2 1 1 1 6 20 20 12 1  -- 1

 

Zdravotná starostlivosť:
V štátnych nemocniciach sa poskytuje zdravotná starostlivosť za nižšie ceny ako v súkromných zariadeniach, avšak jej úroveň  nedosahuje európsky štandard. Bezplatne je poskytovaná iba prvá pomoc ako ambulantné ošetrenie. V súkromných zdravotníckych zariadenia sa vyžaduje zaplatenie lekárskych služieb v hotovosti. Cena liekov v Indi je považovaná za pomerne nízku.

Doprava:
Medzi veľkými mestami prevažuje v dopravnom spojení letecká doprava. Medzi rozšírené druhy dopravy patrí i železničná. Európsku úroveň tu dosahujú expresné vlaky a vlaky prvej triedy. Na všetky typy vlakov je v Indii zavedené tzv. turistická kvóta. Vzhľadom na zlú kvalitu ciest a vozového parku je cestovanie autobusovou dopravou pomerne nepohodlné. Veľmi rozšírená a pomerne lacná je preprava taxíkmi a rikšami, ktorú je si však nutné dopredu zarezervovať.

Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia:
Pred vycestovaním do Indie je vhodné si overiť aktuálnu situáciu v jednotlivých regiónoch. Za regióny s najväčším rizikom sú považované oblasť Džammu a Kašmír. Rovnako si treba dávať pozor i na osobné veci. K najčastejším krádežiam dochádza v lacných hoteloch, vlakoch a pri pouličnej výmene valút.